Vyzerať mlado, cítiť sa zdravo: Vyskúšajte otužovanie!
14.02.2025
14.02.2025
Vedecké dôkazy hovoria jasnou rečou – otužovanie pôsobí ako životabudič pre telo i dušu. Vrátiť späť v čase sa otužovaním síce nedá, ale omladiť svoje telo celkom určite áno. Vedecké štúdie, ktoré skúmali účinok pôsobenia ľadovej vody na človeka, odhadujú zníženie biologického veku organizmu pri dlhoročnom a pravidelnom plávaní v ľadovej vode od 5 do 15 rokov!
„Podchladzovaním tiež dochádza k sťahovaniu ciev a následným zahriatím k ich roztiahnutiu. Keď sa pravidelne otužujeme, zvyšujeme ich elasticitu a odďaľujeme starnutie. Vazokonstrikcia -cievne zúženie a vazodilatácia - cievne rozšírenie, ktoré sa pri otužovaní striedajú, sú tou najlepšou cestou ako získať pružnosť ciev a zachovať si ju aj do vysokého veku,“ hovorí klinická imunologička a alergologička MUDr. Katarína Bergendiová PhD. z kliniky ImunoVital Centrum v Bratislave.
Pravidelné otužovanie má priaznivý vplyv aj na krvný obraz a okysličenie krvi a znižuje aj parametre oxidačného stresu, čo tiež prispieva k udržiavaniu fyzickej kondície.
Podľa britských vedcov z Cambridge University by plávanie v studenej vode a otužovanie mohlo byť kľúčom v prevencii neurodegeneratívnych ochorení. „V krvi otužilcov totiž našli proteín, ktorý pri pokusoch na myšiach spomaľoval priebeh demencie a regenerovali sa neurodegeneratívne poškodenia mozgu. Pri pôsobení chladu a mrazu organizmus prežíva teplotný šok a v ich tele sa zároveň začína tvoriť aj špeciálny proteín – „proteín RBM3“, ktorý pri pokusoch na myšiach preukázal pozoruhodnú schopnosť a to regeneráciu nervových spojení- synapsií,“ vysvetľuje MUDr. Bergendiová.
Podľa neurovedkyne Giovanny Mallucci, ktorá sa účinkami proteínu RBM3 zaoberá, by objavenie lieku, ktorý by podnecoval tvorbu RBM3, mohlo spomaliť alebo čiastočne zvrátiť postup niektorých neurodenegeratívnych ochorení, napríklad Alzheimerovej choroby. Predbežné výsledky naznačujú, že sa proteín vo zvýšenej miere tvorí v telách otužilcov, ktorí plávajú v ľadovej vode. Vedci však zatiaľ nemajú dôkaz, ktorý by hovoril aj o nižšom riziku ochorení mozgu u ľudí, ktorí sa pravidelne otužujú.
Ľadový kúpeľ a do určitej miery aj studená sprcha, účinne stimuluje aktivitu hnedého tuku. Hnedý tuk sú tukové tkanivá, ktoré sa však skôr podobajú svalovým bunkám. „Hnedý tuk spaľuje tuk a glukózu najviac zo všetkých našich tkanív. Približne 50 g hnedého tuku dokáže spáliť za jeden deň asi 500 kalórií, čo predstavuje cca 25 kg tuku za rok. Činnosť hnedého tuku sa naštartuje vystavením sa chladu, teda otužovaním. Toto tkanivo vtedy spaľuje biely tuk, ale najmä hlavne škodlivý nadbytočný viscerálny tuk. To je tuk obaľujúci naše vnútorné orgány, ktorý, ak ho máme nadbytok, prispieva k vzniku cukrovky, srdcového infarktu, mozgovej mŕtvice a ďalších akútnych ochorení,“ tvrdí MUDr. Bergendiová.
Máte pocit, že ľadová voda musí byť pre organizmus stresujúca? Otužovanie je pre organizmus skutočne forma akútneho stresu. Počas otužovania telo vo zvýšenej miere produkuje adrenalín, kortizol, dopamín, ale taktiež sérotonín- hormón šťastia. Vďaka tomu sa budete cítiť fyzicky a psychicky silnejší, lepší či vitálnejší. „Každopádne pôsobenie chladu je prevenciou proti nachladnutiu, chrípke, angíne, respiračným infekciám, lieči vysoký krvný tlak, zlepšuje krvný obeh, znižuje zápaly v tele, podporuje lymfatický a imunitný systém,“ dodáva imunologička a alergologička MUDr. Bergendiová.
Systematickým otužovaním sa paradoxne zmierňujú aj reumatické ťažkosti. Tento efekt sa pri správnom programovom nastavení úspešne využíva v kryokomorách, ktoré pôsobia na ľudský organizmus schladeným vzduchom (mínus 100 až 180 °C).
Napriek mnohým benefitom nie je otužovanie vhodné pre každého. Náhle vystavenie chladu nie je vhodné pre tých, ktorí majú ischemickú chorobu srdca. Prudké ochladenie môže vyvolať stiahnutie ciev, čo v najhoršom prípade vedie až k srdcovému infarktu. U ľudí s kožnými problémami sa tiež neodporúča silné prekrvovanie kože. Studená voda dokáže telo schladiť dvadsaťkrát rýchlejšie ako studený vzduch, a preto nie je dobré si s ňou zahrávať. Ak máte zdravotné problémy, konzultujte svoje rozhodnutie v prvom rade s lekárom.
David Vencl je český inštruktor otužovania, freediver a svetový rekordér v plávaní na jeden nádych pod ľadom. Okrem prínosov otužovania pre telo zdôrazňuje aj jeho pozitívny vplyv na duševné zdravie a mentálnu odolnosť. „Otužovanie a chladová terapia zmierňuje stres a úzkosť, zlepšuje sústredenie a myslenie. Prispieva k lepšiemu spánku, zvyšuje vôľu a energiu a dokonca posilňuje kreativitu. Otužovanie je zároveň jedným z najintenzívnejších spôsobov sebapoznania. Odolnosť a koncentrácia je v dnešnej dobe stále viac dôležitá, jednoducho preto, že tlak v spoločnosti stále rastie. A aj vďaka otužovaniu môžete byť efektívny, radostný a svieži, nielen v zamestnaní, ale aj v osobnom živote.“
David Vencl sa stal držiteľom svetového rekordu v plávaní na jeden nádych pod ľadom v roku 2021. Jeden rekord sa mu už teda podarilo prelomiť. Onedlho sa bude pokúšať lámať ďalší rekord s podporou poisťovne UNIQA už 1. marca na jazere Most. Sú pozvaní všetci vyznávači otužovania, aby sa spoločne pokúsili prekonať svetový rekord a získať titul GUINNESS WORLD RECORDS™ v najväčšom počte otužilcov v studenej vode naraz.
„V UNIQA chceme ľudí inšpirovať k aktívnemu a zdravému životnému štýlu, preto sme sa rozhodli priniesť naozaj výnimočnú výzvu, ktorá spája rodiny, priateľov a komunitu a dáva im priestor stráviť spoločný čas. Ponorenie sa do ľadovej vody je symbolom odvahy, odhodlania a schopnosti prekonávať svoje limity – hodnôt, ktoré sú blízke aj nám v UNIQA. Veríme, že zvládanie takýchto výziev posilňuje nielen naše telo, ale aj ducha, a navyše vytvára spoločné zážitky, na ktoré môžu ľudia ešte dlho spomínať, “ hovorí Jakub Drobec, riaditeľ UNIQA pre značku, marketing a komunikáciu.