O nás > Aktuality > Vyhnite sa zimným úrazom

Vyhnite sa zimným úrazom

10.01.2025

 

O studených končatinách sme už písali, teraz trocha pritvrdíme. Ale nebojte sa, len tematicky. Zima dosiahla svoj vrchol, prvý sneh napadol a pod ním sa občas skrýva aj zľadovatený povrch.

Keď si človek nedá pozor, ani nevie ako vystruhne odpichnutého Rittbergera aj trojitého Salchowa a ocitne sa na zemi. Krasokorčuľovanie na chodníku však nie je jediným postrachom zimy. Viete, na čo by ste si mali dať najväčší pozor?  

Nedobrovoľná akrobacia 

Začnime tým, čo sme už načali. Čerstvo napadaný sneh striedajúci sa s dažďom a teploty okolo nuly vytvárajú ideálne podmienky na poriadnu šmýkačku. Tí najmladší sú nadšení a súťažia, kto sa došmýka najďalej.  

Zamyslení ľudia, čo si vykračujú z práce s nosmi prilepenými k displeju telefónu hrajú trocha inú súťaž, v ktorej trofejou pre „víťaza“ bude narazená kostrč, otras mozgu alebo zlámané ruky. 

Tu sa stačí riadiť pravidlom: Čo je šik, môže dostať šmyk. V prípade, že počasie nahráva poľadovici, pred odchodom z domu sa uistite, že vaše topánky majú adekvátnu podrážku a vhodné protišmykové prvky. Oveľa lepšie riešenie ako so sebou nosiť vrecko s pieskom, ktorý si budete po ceste sypať pod nohy. A nezízajte po ceste do telefónu. Okrem tanečných kreácií na ľade vás môže cestou aj niečo zraziť, ale to by sme sa už dostávali na úplne inú úroveň úrazov.

Nekorčuľujte sa sami 

V zime sú obľúbené aj verejné klziská. Tohtoročnú zimu však na nich aj vzhľadom na situáciu asi veľa ľudí neuvidíme, ak sa bude dať, športoví nadšenci dajú prednosť zamrznutým jazerám a rybníkom.  

Ideálny čas ísť si so svojou drahou polovičkou zakorčuľovať, pretože každý zostáva radšej doma? Ak vynecháme pomliaždeniny a opuchy spôsobené pádmi, začiatočníci praktizujúci štýl „rozbehnutej nohy“ môžu dať poriadne zabrať svojim väzom. V prípade, že učíte svoje ratolesti korčuľovať, určite im kúpte spoľahlivé chrániče kolien a lakťov. 

Zamrznuté vodné plochy so sebou prinášajú aj ďalšie riziká, najmä riziko prepadnutia sa do vody. Aj keď niekoľko dní za sebou mrzne, zvážte, či je ľad dostatočne hrubý a udrží vás. Aj keď má ľad hrúbku vyše 10 cm (niekde sa odporúča minimálna hrúbka 12 či 18 cm), nekorčuľujte sa sami, aby vám prinajhoršom mohol niekto rýchlo pomôcť. 

Chráňte sa proti mrazu 

So zimou sa tiež často spájajú omrzliny, ktoré vznikajú, ak si pokožku dostatočne nechránime pred mrazom. Platí to nielen na horách, ale aj v meste. Stačí nízka vlhkosť, silný vietor a omrzliny vzniknú aj pri teplotách mierne pod nulou.  

Najchúlostivejšími miestami sú prsty na rukách, nos alebo uši. Preto sa ich pri prechádzke alebo guľovačke snažte dostatočne chrániť – na hlavu si dajte čiapku, na ruky rukavice a nos nakrémujte. Pri nízkych teplotách sa môže pokožka podráždiť a vysušiť, preto je dôležité sa o ňu starať nielen keď sa chystáte von, ale aj po návrate domov. 

Lietanie na lyžiach a boboch 

Najčastejšími zimnými úrazmi sú tie športové – polámané ruky a nohy, narazená kostrč alebo vykĺbený členok. Stačí, keď si nevšimneme snehovú hrču na zjazdovke alebo nebezpečne sa približujúceho snowboardistu a zimná idylka sa zmení na malý horor.  

Ktovie, či si túto sezónu ešte budeme môcť užiť tak, ako sme zvyknutí. Napriek tomu treba myslieť na to, že sa v prašane nemôžeme stať bezstarostnou delovou guľou. 

K zlomeninám či iným úrazom môžete prísť aj pri bobovaní na kopci za domom. Jeden väčší kameň pod haldou snehu dokáže bobovanie premeniť na letecký rýchlokurz. Na sánkovanie a bobovanie preto vyberajte terény, ktoré poznáte aj bez snehu a ktoré sklonom nezodpovedajú čiernym zjazdovkách.  

Domov, sladký domov 

Zimných radovánok je neúrekom. Vracať sa domov s vyštípanými lícami je nádherný pocit. Či už aktívne športujete alebo sa len radi s rodinou guľujete pri víkendových prechádzkach, je lepšie byť na všetko pripravený. Ako sa hovorí, človek nikdy nevie… Pre každý prípad si môžete vybaviť úrazové poistenie, ktoré Uniqa ponúka jednotlivcom i rodinám