UNIQA: Fajčenie klienta významne ovplyvňuje cenu poistenia
16.11.2022
16.11.2022
17. november je Medzinárodným dňom nefajčiarov. Podľa odborníkov fajčenie cigariet spôsobuje štrnásť typov rakoviny a desiatky ďalších chorôb. Fajčiari v priemere skracujú svoj život najmenej o desať rokov. Je preto jasné, že fajčenie zohráva zásadnú úlohu aj v životnom poistení.
Škodlivosť fajčenia v akejkoľvek forme jasne dokazujú údaje z domácich zdravotníckych zariadení. Každý rok desaťtisíce ľudí zomierajú na následky fajčenia. Takmer 18 000 fajčiarov zomiera najčastejšie v súvislosti s malígnymi novotvarmi priedušnice, priedušiek a pľúc alebo chronickou obštrukčnou chorobou pľúc. Dve tretiny závislých od nikotínu zomierajú pred dosiahnutím veku 65 rokov. Tisíce ľudí však zomierajú aj na následky dymu „z druhej ruky“. Práca vo fajčiarskom prostredí alebo život v domácnosti s fajčiarmi predstavujú dvojnásobné riziko srdcového infarktu a tiež výrazne vyššie riziko rakoviny a mozgovej príhody. Účinok fajčenia sa prejavuje aj na zníženej plodnosti alebo zvýšenej zlomenine kostí.
Súvislosť medzi fajčením a zvýšeným rizikom určitých chorôb alebo skoršej smrti je štatisticky dokázaná. Poisťovne, samozrejme, pri vstupe do poistenia starostlivo sledujú tento neduh u svojich klientov. "Týka sa to najmä rizika úmrtia v životnom poistení a tiež doplnkového poistenia závažných ochorení, ale aj poistenia denných dávok v prípade práceneschopnosti alebo úrazového poistenia," hovorí Helena Radovanská, riaditeľka vývoja produktov UNIQA.
UNIQA sa navyše snaží zachytiť súvislosť aj v rodinnej anamnéze. Pýta sa na výskyt "fajčiarskych" diagnóz, akými sú rakovina, ischemická choroba srdca, infarkt a mŕtvica v priamej príbuzenskej línii vo veku do 60 rokov. Ak je zachytený výskyt takýchto ochorení u blízkych osôb fajčiara, ten musí počítať s príplatkom podľa frekvencie, prípadne s výlukou na príslušné choroby. Prirážka sa pohybuje priemerne v nízkych desiatkach percent.
Pred piatimi rokmi UNIQA zaviedla všeobecnú zľavu pre klientov spĺňajúcich parametre "štíhleho nefajčiara" (podľa BMI). Platia až o 20% menej za riziko úmrtia alebo v doplnkovom poistení závažných chorôb.
Informáciu o fajčení uvádza klient pri uzatváraní poistenia v zdravotnom dotazníku.
Ak je poistenie dohodnuté s vyššou poistnou sumou, UNIQA vyžaduje aj zdravotnú dokumentáciu klienta, alebo môže nechať osobu vyšetriť vlastným posudzovacím lekárom. "Aj z týchto zdrojov poisťovňa overí, či ide o fajčiara alebo nie. Skúma tiež spotrebu návykových látok a motív ich užívania, pretože určité typy a dávky môžu byť predpísané aj ako medicínsky prostriedok," vysvetlila Eva Trajboldová, manažérka osobného poistenia UNIQA, a dodala: "V posledných rokoch bolo v našom portfóliu životného poistenia prítomných asi 12 % fajčiarov a ich podiel sa pomaly znižuje."
Samozrejme, ako rizikový faktor sa monitoruje nielen fajčenie, ide napríklad aj o obezitu alebo vysoký krvný tlak. Ak je záťaž viacnásobná, prijatie klienta do poistenia je možné len za výrazne vyšší príplatok alebo so zodpovedajúcim vylúčením štatisticky pravdepodobných súvisiacich diagnóz.
Zdanlivo najjednoduchšia je situácia s vysokým tlakom. Ten sa teraz dá úspešne kompenzovať liekmi, takže v prípade liečených hypertonikov neexistuje žiadne riziko. Problémom sú však pacienti, ktorí o tejto záťaži nevedia, pretože prevenciu podceňujú. Problémy s obehovou sústavou patria zároveň k najčastejším problémom a príčin smrti na Slovensku a hypertenzia s nimi priamo súvisí.
Nadváha medzi klientmi životného poistenia.sa v súčasnosti ukazuje ako šíriaci sa fenomén "Dá sa špekulovať o dvoch faktoroch: ten súčasný je dvojročná pandémia so všetkými obmedzeniami, vďaka ktorým sa ľudia menej hýbali a priberali. Svoju úlohu však zohráva aj objektívna skutočnosť, že ľudia vstupujú do životného poistenia vo vyššom veku, ktorý sa zvyčajne spája s vyššou hmotnosťou," komentuje Eva Trajboldová.
V posledných rokoch sa noví klienti v UNIQA životnom poistení každým rokom stávajú "tlstejšími". Dokonca aj ich priemerný BMI dosiahol najvyššiu úroveň za posledných 12 rokov. Zatiaľ čo táto hodnota zostala v UNIQA do roku 2014 v priemere pod 25, následne už pravidelne kolísala nad touto úrovňou. A to je tiež deliaca čiara medzi normálnou hmotnosťou a začínajúcou nadváhou. Dá sa preto povedať, že klienti UNIQA už v priemere zdravú váhu nemajú. Medziročný prírastok BMI bol navyše doteraz najvyšší počas pandémie.
"Fajčenie je však pri uzatváraní životného poistenia výrazne horším faktorom ako nadváha alebo dokonca obezita. Cigarety zvyšujú úmrtnosť v mladšom veku až dvojnásobne, zatiaľ čo obezita zvyčajne zoberie niekoľko rokov života starším ročníkom," uzatvára Eva Trajboldová, manažérka produktov osobného poistenia UNIQA.