Prívalové dažde a povodne: ako zistíte, že sa blížia a ako predísť škodám
18.10.2024
18.10.2024
Poznáme to z televíznych správ: zábery zatopených dedín, zničených domov a záhrad, áut pod nánosom blata, zúfalí ľudia. Prívalové dažde a lokálne povodne sa stávajú bežnou súčasťou leta. A od klimatológov počúvame, že tieto extrémne výkyvy počasia budú stále častejšie.
Vlastníci domov, chát, chalúp aj nízko položených bytov v rizikových oblastiach by sa mali definitívne zmieriť s realitou tejto hrozby. To, že hrádza rybníka vo vašej dedine stojí už päťsto rokov, bohužiaľ nič neznamená.
Veľa škôd spôsobených tzv. veľkou vodou vznikne aj preto, že si ich pravdepodobnosť nedokážeme pripustiť. Pozrime sa preto na to, čo môžeme urobiť na poli prevencie.
Aj napriek technickému pokroku predpovedať konkrétne miesto, kde sa nebezpečné búrky a lejaky môžu vyskytnúť, v podstate nie je možné. Ak ste potenciálne ohrození prívalovými zrážkami či následnou prívalovou povodňou, vaša obec pravdepodobne má varovný systém, prostredníctvom ktorého môže rozosielať varovné SMS správy, použiť rozhlas alebo rozoznieť sirény. Neotáľajte a zistite podrobnosti čo najskôr.
Môžete využiť aj aplikáciu Slovenského hydrometeorologického ústavu. Podobnú službu predstavuje aj MeteoUNIQA – varovanie pred blížiacimi sa extrémnymi výkyvmi počasia, ako sú silné búrky, prívalový dážď, krupobitie, snehové fujavice, poľadovice či víchrice.
Ak výstrahu dostanete, pozorne sledujte dianie vo svojom okolí aj spravodajské médiá a v súlade s protipovodňovými opatreniami sa pripravte aj na možnosť povodne. Situáciu nepodceňujte, pretože môže ísť aj o život.
Ak povodeň bezprostredne nehrozí, ale búrkovú oblačnosť už možno vidieť, stále buďte v strehu. Nebezpečenstvo prívalových zrážok a povodní je o to väčšie, čím nižšie sú mraky nad terénom. V tomto čase cítiť aj väčšie množstvo vlahy v atmosfére.
Pri silných zrážkach býva veľká frekvencia bleskov, ale často bez hlasného hrmenia, pretože ho tlmia silné zrážky. Nebýva vidno ani čiarové blesky, len rozmazané záblesky.
Preventívne opatrenia je ideálne urobiť ešte v čase, keď nebezpečenstvo nehrozí.
Keď už veľká voda prichádza, zbytočne neriskujte a nesnažte sa za každú cenu ochrániť majetok. Rozhodne nezostávajte tam, kde riskujete svoj život či životy svojich blízkych. Prioritou je včas sa dostať na miesto, ktoré nebude zatopené vodou.
Ak máte čas zachraňovať majetok, preparkujte auto na vyvýšené miesto. Možno stihnete aj doplniť pohonné hmoty a zaparkovať mimo záplavového územia. To však len v prípade, keď vozidlo nebudete využívať pri evakuácii.
Pri zaplavovaní domu vypnite prívod elektrického prúdu, uzavrite hlavný prívod plynu a vody. Presťahujte potraviny, oblečenie, nábytok, stroje a zariadenia, suroviny a ďalšie materiály do vyššie položených miest v byte alebo do vyšších poschodí budovy.
Buďte pripravení na evakuáciu. Vždy sa riaďte pokynmi polície, hasičov alebo iných kompetentných osôb.