Slovensky > O nás > Aktuality > Pozor na správne poistený bytový dom: Nejde len o požiar či povodeň – aj malá oprava môže zanechať obrovské škody

02.10.2024

O poistenie bytového domu sa ľudia začali zaujímať po tragickom výbuchu a požiari, ktorý pred 4 rokmi zrovnal so zemou panelák v Prešove. Aj preto sa Slováci najviac obávajú, že ich domov zničí požiar. Pritom najčastejšie škody, s ktorými sa v UNIQA stretávame, boli  spôsobené vodou. A nemusí to byť hneď povodeň – stačia prívalové dažde, silné búrky ale aj havárie vodovodov a škody sa vedia vyšplhať do desaťtisícov. Preto si u bytového správcu overte, ako je váš bytový dom poistený. Príklady škodových udalostí, ktoré riešila UNIQA, hovoria za všetko.

Obyvatelia jedného z bytových domov svojpomocne zvárali kóje, ktoré rozdeľujú pivnicu pre jednotlivých susedov. Z iskier vznikol požiar, ktorý zničil predmety v pivnici a zadymil podlahu. Poisťovňa vyplatila bytovému domu plnenie vo výške 6 500 EUR z poistenia pre prípad požiaru vzniknutého v dôsledku drobných remeselných prác – išlo o sumu za poškodenie vecí a za vyčistenie priestorov od dymu a sadzí.

Pri búrke sprevádzanej víchricou došlo k poškodeniu strechy bytového domu. Poisťovňa vyplatila poistné plnenie z poistenia živelných rizík za  anténu a poškodenú strechu. Išlo o sumu 5 300 EUR za škody spôsobené živelnou udalosťou na bytovom dome.

Na zaparkované auto pred bytovým domom padol kus omietky, ktorý spôsobil poškodenie motorového vozidla. Z poistenia zodpovednosti vlastníctva bytového domu boli uhradené náklady na opravu vo výške 2 300 EUR.

Počas noci niekto poškodil  veľké kvetináče zdobiace vchod do bytového domu. Ťažké hlinené nádoby  boli zhodené z podstavcov a rozbité. Poisťovňa vyplatila 1 200 EUR za poškodené kvetináče a opravu podstavcov. Poistné plnenie bolo vyplatené za škody spôsobené vandalizmom.

Správcovská spoločnosť vyslala do poisteného domu upratovačku. Keďže nešla voda, z bytovky odišla – nechala však pustený vodovodný kohútik a pod ním vedro. Len čo vodárenská spoločnosť pustila vodu, voda tiekla naplno a skôr, ako si to niekto všimol, zaplavila pivničné priestory. Poisťovňa správcovskej spoločnosti uhradila škody obyvateľom domu na ich majetku v pivnici, ako aj náklady na vyčistenie a vysušenie priestorov, vrátane a nákladov za odtečenú vodu. Celková škoda dosiahla 7 900 EUR.

Aj tieto udalosti dokazujú, že svoje bývanie je dobré ochrániť nielen cez  poistenie bytu ale aj správne nastaveným poistením samotného bytového domu. A nejde len o masívne škody, akým bol požiar bytovky v Prešove, kde sa vyplatené plnenie pohybovalo v miliónoch Eur. Ľuďom odporúčame, aby sa na bytových schôdzach zaujímali o to, či a ako  je ich bytový dom poistený,“ hovorí manažér poistenia firemného majetku UNIQA Pavol Pastír.

Čo všetko kryje poistka

Poistiť bytový domu môžu vlastníci bytových domov, spoločenstvá vlastníkov, ako aj správcovské spoločnosti.  Pri nájomných bytoch tak môže urobiť obec alebo mesto,.

Správne nastavená poistka bytového domu by mala byť komplexná a kryť nielen poistenie budovy, ale aj stroje a elektroniku a samozrejme zodpovednosť za škodu. Mali by byť poistené všetky dôležité riziká ako sú živly, požiar a/alebo škody spôsobené únikom vody z vodovodných zariadení.

„Najčastejšou udalosťou v bytových domoch je prasknutie hadíc a vytopenie niekoľkých bytov naraz. To bývajú často škody, kde náklady na opravu vedia dosiahnuť aj desiatky tisíc eur, pri požiari sa môžu vyšplhať do miliónov. Výhodou je, že poistka kryje aj škody, ktoré vzniknú následne – napríklad po hasení,“ pripomína P. Pastír.

Nevyhnutnou súčasťou dobre vyskladaného poistenia bytovky je zodpovednosť za škodu, z ktorej sa kryjú škody, ktoré vznikli na zdraví či majetku inej osobe. Ak požiar bytovky poškodí vedľajšiu budovu alebo padajúca masa snehu a ľadu zo strechy zraní okoloidúceho alebo poškodí na ulici stojace autá – poškodený môže získať odškodnenie z poistky bytovky.

„Škody, ktoré si spôsobia susedia navzájom, napr. ak jeden druhého vytopí, alebo prerábkou v jednom byte praskne stena u suseda, sa hradia z poistenia zodpovednosti vlastníka bytu, ktoré zvykne byť súčasťou poistenia bytu.  Z poistenia bytového domu by sa preplácali takéto škody v prípade, ak majú obyvatelia v rámci  zodpovednosti z vlastníctva bytového domu poistenú aj  tzv. krížovú zodpovednosť, „ upozorňuje P. Pastír z UNIQA.

Správne nastavená poistná suma je základ

A čo je ešte pre dobré poistenie kľúčové? Najmä v čase pretrvávajúcej inflácie je to správne nastavená poistná suma. V prípade, že dôjde k poistnej udalosti, plnenie by malo vystačiť na znovunadobudnutie alebo obnovenie  nehnuteľnosti v potrebnej hodnote. Ak je suma nízka, môže prísť k podpoisteniu a plnenie nebude postačovať.

Spolu s nárastom cien sa totiž zvyšujú aj náklady na opravu alebo kúpu poškodených a zničených vecí, drahšia je aj cena práce a materiálu, takže výška škody sa časom zvyšuje. Preto je tak dôležitá poistná suma, na ktorú je vhodné majetok poistiť.

„Napríklad dom, ktorý bol pred niekoľkými rokmi poistený na určitú hodnotu, by mal byť v súčasnosti poistený na vyššiu poistnú sumu, pretože za pôvodne dohodnutú sumu by dnes nebolo možné dom kompletne opraviť alebo postaviť - klient by bol podpoistený. Preto je dôležité sledovať, ako je stanovená poistná suma. V UNIQA sa poistná suma vypočítava na základe podlahovej plochy domu. Nehnuteľnosť je tak chránená pred podpoistením, vysvetľuje Pavol Pastír z UNIQA.

Nezabúdajte, že hodnotu samotného poistenia zvyšuje aj krytie rizík, ktoré pomáhajú ľuďom po poistnej udalosti – asistenčné služby či úhrada nákladov na náhradné ubytovanie. Vzhľadom na lokalitu treba zvážiť aj pripoistenia, ako napr. škody spôsobené divo žijúcou zverou alebo vandalizmom – v takom  prípade za vás škodu uhradí poisťovňa a nemusíme siahať na peniaze z fondu opráv.