Na čo nezabudnúť, keď prihlasujete nové auto?
15.05.2023
15.05.2023
Konečne sa domov veziete v novom vysnívanom aute. Okrem radosti vás však čaká aj séria vybavovačiek, a to aj v prípade ojazdeného vozidla. Ako si radosť z nového auta zbytočne nekaziť? Prinášame zopár rád, aby ste to zvládli ľavou zadnou.
Každý nový majiteľ je povinný vozidlo prihlásiť. Musíte to urobiť na Dopravnom inšpektoráte Polície SR. Ešte donedávna ste museli zájsť na inšpektorát v mieste vášho trvalého bydliska, od januára môžete všetko vybaviť na ľubovoľnom inšpektoráte. Musíte uviesť osobu, ktorá bude zapísaná v osvedčení o evidencii ako držiteľ.
Vedeli ste, že: Elektronické služby Národnej evidencie vozidiel vám umožňujú zistiť informácie o vašom vozidle, urobiť zmeny v evidencii, dohodnúť si termín na dopravnom inšpektoráte či požiadať o udelenie plnej moci na evidenčný úkon.
Auto musíte prihlásiť do evidencie do 15 dní od jeho kúpy. Pri registrácii vozidlo nemusíte nechať skontrolovať, technická kontrola sa nerobí.
Vedeli ste, že: Existuje aj možnosť požiadať o zrýchlené vydanie čipovej karty osvedčenia o evidencii, časť I, do dvoch pracovných dní. Poplatok je 30 €.
Nový majiteľ musí vozidlo prihlásiť na dopravnom inšpektoráte do 30 dní od odhlásenia vozidla pôvodným majiteľom. Pôvodné povinné zmluvné poistenie zaniká prevodom vlastníctva motorového vozidla na inú osobu. Nový majiteľ je na požiadanie povinný predložiť platné potvrdenie o poistení.
Musíte uhradiť aj správny poplatok vo výške 33 € za zápis ďalšieho majiteľa do evidencie vrátane úprav v dokladoch aj s papierovým osvedčením o evidencii, časť II, a čipovou kartou osvedčenia o evidencii, časť I, ktorý sa platí až pri registrácii vozidla.
Predtým bolo v prípade prihlásenia z iného okresu nutné vrátiť pôvodné evidenčné číslo. Dnes si ho už môžete nechať.
Nové zmeny od 1. 1. 2023
Novela zákona o cestnej premávke prináša viacero zmien:
Pred registráciou vozidla musíte mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie. Ak si auto kupujete v rámci Európskej únie, ktoré má najazdených menej ako šesťtisíc kilometrov alebo je staré maximálne šesť mesiacov, nemusíte platiť DPH v krajine, kde ste ho kúpili, zaplatíte ho až na Slovensku. Pri nákupe auta mimo EÚ však musíte zaplatiť aj clo.
Nezabudnite, že musíte mať kúpnu zmluvu alebo faktúru. Všetky dokumenty v inom ako slovenskom či českom jazyku musia byť úradne preložené do slovenčiny. Úradný preklad sa týka technického preukazu, potvrdenia o odhlásení vozidla, kúpnej zmluvy, technickej a evidenčnej kontroly. Preklad musí vyhotoviť prekladateľ zapísaný v oficiálnom zozname tlmočníkov.
Nemôžte zabudnúť ani na odhlásenie vozidla z evidencie v danom štáte. V krajine, v ktorej auto kupujete, si musíte vybaviť prevozové značky.
Foto: Pexels.com