Hudobná skladateľka Ľubica Čekovská uvedie svetovú premiéru symfonickej skladby Dom hudby v siedmich častiach / Maison de la Musique en sept périodes aj vďaka podpore UNIQA

15.10.2024

Slovenská filharmónia si 24. a 25. októbra o 19:00 h pripomenie 75. výročie založenia svojho orchestra. V druhej časti koncertu zaznie svetová premiéra symfonickej skladby jednej z našich najlepších hudobných skladateliek Ľubice Čekovskej, ktorá vznikla aj vďaka podpore UNIQA. Jej dielo s názvom Maison de la Musique en sept périodes / Dom hudby v siedmich častiach je inšpirované príbehom budovy Reduty, ktorá stála v srdci kedysi korunovačného mesta Bratislavy.

„Som nesmierne hrdý, že sme sa podieľali na vzniku nového diela hudobnej skladateľky Ľubice Čekovskej. Jej Dom hudby vnímam ako metaforu domova. Tak, ako domov poskytuje bezpečie, pohodlie a ľudské teplo, Dom hudby ponúka priestor pre dušu, v ktorom môžeme nájsť útechu, radosť aj inšpiráciu. Pre mnohých z nás je hudba celoživotnou spoločníčkou. Nesie v sebe príbehy o tom, kto sme, kým sme boli a kým sa staneme. Preto sme radi, že si môžeme pripomenúť kúzlo, ktoré vzniká, keď sa spoja talent, kreativita a vášeň,“ hovorí generálny riaditeľ UNIQA Rastislav Havran a dodáva: „Ako odborníci na financie veríme, že investície do kultúry a umenia sú investíciou do lepšieho života celej spoločnosti. Umenie odjakživa poskytovalo ľudskému duchu útočisko a aj dnes nám pomáha pochopiť seba samých, jeden druhého, vyjadriť, čo znamená byť človekom.“

Slovenská filharmónia bola ako prvý a hlavný slovenský symfonický orchester založená v roku 1949 a od 50-tych rokov 20. storočia sídli v bratislavskej Redute. Okrem sezónnych koncertov hráva pravidelne na európskych a svetových hudobných festivaloch.

„Jedinečná identita každého národa vyplýva z jeho histórie, kultúrnej úrovne a schopnosti dodržiavať nastavené životné hodnoty. K týmto fundamentom u nás neodmysliteľne patrí už 75 rokov aj Slovenská filharmónia. Je nielen najvýznamnejšou profesionálnou hudobnou inštitúciou, ale aj kultúrnym a spoločenským reprezentantom našej krajiny na najvyššej úrovni. Ohlasuje o nej len dobré správy a šíri ich krásnym umeleckým jazykom, ktorému doma i vo svete rozumie každý aj bez tlmočníka,“ povedal pri príležitosti 75. výročia založenia orchestra Slovenská filharmónia Marián Turner, generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie.

Na slávnostnom koncerte zaznie v premiére inštrumentálna skladba našej úspešnej hudobnej skladateľky Ľubice Čekovskej s názvom Dom hudby v siedmich častiach / Maison de la Musique en sept période, ktorá symbolicky „píše“ príbeh Reduty aj našej krajiny.

Moje nové dielo je inšpirované príbehom budovy Reduty stojacej v srdci niekdajšieho korunovačného mesta Bratislavy. Chrám hudby susediaci s riekou Dunaj je zasadený do bežných zvukov mesta – koľajníc električky, zvonov Katedrály svätého Martina, či lodnej trúby, v ktorom pôsobila hudobná mestská škola a konali sa tu fašiangové plesy. Chrám hudby od počiatku napĺňal svoje poslanie, aby sa napokon v povojnových päťdesiatych rokoch stal sídlom novovzniknutej Slovenskej filharmónie. Symfonický orchester bol svedkom všetkých kľúčových udalostí našej krajiny. Prešiel obdobiami od ideológie komunizmu, vpádu ruských vojsk, sviečkovej demonštrácie až po slobodne rozvíjajúcu sa spoločnosť súčasnosti. A tak v siedmich častiach polhodinového cyklu citlivo “rozmrazujem“ svoj príbeh hudby, inšpirovaný vnútornými aj vonkajšími vplyvmi kultúrno - spoločenských udalostí vsadených do srdca slovenskej metropoly,” hovorí Ľubica Čekovská a dodáva: „Dielo Maison de la musique en sept périodes / Dom hudby v siedmich obdobiach vzniklo aj s podporou UNIQA. Som nesmierne vďačná že aj vďaka tomu som mohla nepretržite pracovať na svojom diele.“

Ľubica Čekovská patrí k našim najvýznamnejším hudobným skladateľkám. Tento rok úspešne uviedla symfonickú skladbu At Béla’s Window (Pri Bélovom okne) Košickou filharmóniou a Slovenská filharmónia ju uvedie počas jesenného turné v Česku a v Nemecku. Mimoriadny úspech zaznamenala premiéra jej opery Here I am, Orlando v júni v Národnom divadle v Brne. Za toto dielo bola Ľubica Čekovská nominovaná na najlepšiu svetovú premiéru roka 2024 na International Opera Awards.