Slovensky > O nás > Aktuality > Cukrovka nie je “choroba dôchodcov”. Možno k nej máte vykročené taktiež

Cukrovka nie je “choroba dôchodcov”. Možno k nej máte vykročené taktiež

16.10.2024

 

Schválne, kedy naposledy ste boli na prehliadke u „obvoďáka“? Že vás nič nebolí a poslednú dobu nestíhate? To nie je ospravedlnenie. V každom zo slovenských krajov žije vyše desať tisíc ľudí, u ktorých sa počas niekoľkých rokov rozvinie cukrovka II. typu a s ňou spojené komplikácie, napríklad v podobe infarktu alebo mŕtvice. Je teda dosť možné, že aj vy patríte medzi nich. Chcete to vedieť, alebo radšej zostanete v nevedomosti?

 

Čisto štatisticky: cukrovkou II. typu trpí zhruba každý desiaty obyvateľ Slovenska. Pravdepodobnosť, že skôr alebo neskôr medzi nich budete patriť tiež, teda nie je práve malá. To, či sa cukrovkárom stanete, a najmä v koľkých rokoch k tomu dôjde, ale môžete do značnej miery ovplyvniť. A to má zmysel – už len preto, že cukrovka II. typu v konečnom dôsledku životy len neničí, ale rovno zabíja.

„Nie je až tak nezvyčajné, že je do nemocnice prijatý pacient s akútnym infarktom myokardu alebo cievnou mozgovou príhodou a až počas hospitalizácie vyjde najavo, že má diabetes, ktorý sa u neho rozvíjal desať i viac rokov a závažne poškodil jeho organizmus. V tej chvíli môžeme zabrániť len ďalšiemu poškodeniu, ale už zásadne neodvrátime jeho ochorenia,“ popisuje docent Martin Prázný, ktorý pôsobí na 3. internej klinike 1. LF UK Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe a venuje sa liečbe cukrovky i jej následných komplikácií.

„Veľmi pravdepodobne sa ale taký pacient do takto závažného stavu vôbec nemusel dostať, ak by u neho bola cukrovka odhalená včas, teda chodil by pravidelne na preventívne prehliadky k svojmu praktickému lekárovi a zaujímal sa o svoj zdravotný stav,“ konštatuje lekár.

Len na okraj: vyhliadky diabetika, ktorý sa o svojej chorobe dozvie až potom, čo prekoná infarkt alebo mŕtvicu, nie sú práve ružové, zvlášť, keď sa u neho choroba plazivo rozvíjala roky. Veľmi pravdepodobne bude mať vážne poškodené srdce a cievy, čo je tiež dôvod, prečo náhle skončil v nemocnici.

V dôsledku poškodenia ciev na nohách tiež môže byť len otázkou času, kedy sa tepny v tejto časti tela úplne uzavrú a bude potrebná amputácia končatín.

Takýto pacient môže mať postihnuté aj obličky, takže má celkom solídne nakročené k tomu, že bude nevyhnutne potrebovať dialýzu, ak sa nezačne liečiť. Tiež už asi nastali zmeny na očnom pozadí, ktoré zhoršujú jeho zrak. To všetko je dosť hrozný scenár, ktorý sa ale u mnohých chorých takmer s istotou naplní.

„Takýchto pacientov máme bohužiaľ veľa a ich liečba je nielen náročná, spojená s neistými výsledkami, ale aj nákladná,” dodáva diabetológ s tým, že práve komplikácie chorôb sú tým, čo diabetikom výrazne skráti život, a nakoniec ich s najväčšou pravdepodobnosťou zabije.

Zavolajte „obvoďákovi“, najlepšie hneď

Ak vás podobný scenár vydesil, máme pre vás hneď niekoľko dobrých správ na upokojenie. Znížiť môžete najmä pravdepodobnosť výskytu následných komplikácií, ktoré môžu byť pre mnohých chorých ešte nebezpečnejšie než samotná prítomnosť diabetu II. typu. Lenže preto musíte niečo urobiť.

Na začiatok je dobré zistiť, ako ste na tom s prítomnosťou cukrovky II. typu v rodine.

„Mať jedného alebo oboch rodičov diabetikov znamená, že si so sebou nesiete určitou sadu génov, ktorá nie je pre vás práve výhodná. Je potom na vás, aký život chcete žiť,“ upozorňuje docent Prázný s tým, že takýto človek má dve možnosti. Buď chce žiť dlho a zdravo, a teda sa snaží udržať v kondícii, nepribrať, veľa sa hýbať a strážiť si jedálniček, alebo si povie, že mu veľmi nezáleží na tom, ako na tom bude o pár rokov.

„Zdravý životný štýl vás nemusí pred cukrovkou úplne ochrániť, ale môžete ovplyvniť to, kedy sa toto ochorenie objaví. Keď sa budete o seba starať, nastane to po šesťdesiatke, alebo dokonca ešte neskôr. Naopak pri nesprávnom spôsobe života, kedy je človek obézny a skoro sa nehýbe, môže ochorieť napríklad už v štyridsiatke, alebo dokonca ešte skôr. Je potom na vás, či chcete stráviť dvadsať rokov svojho života s poruchou metabolizmu glukózy, čo je podstata diabetu, ktorá bude postupne poškodzovať vaše orgány,“ zhŕňa lekár.

Ďalším krokom je preto zistenie, ako konkrétne na tom ste práve vy.

To znamená urobiť niečo, čo ste dosť možno už veľa rokov neurobili – zavolať svojmu praktickému lekárovi a objednať sa na preventívnu prehliadku. Na tú máte nárok každé dva roky a je plne hradená z verejného zdravotného poistenia.

Preventívna prehliadka pozostáva z kompletnej anamnézy a zhodnotenia rodinnej záťaže, čo je podrobný rozhovor, kedy je dobré na seba prezradiť i „hriechy“ ako počet vyfajčených cigariet. Alebo aj to, ako často pijete alkohol. Nasleduje fyziologické vyšetrenie, kedy vás lekár prehliadne, popočúva si srdce, pľúca a podobne. Tiež vás čaká odber krvi a vyšetrenie moču. Tie dokážu odhaliť napríklad to, ako pracujú vaše obličky, ako ste na tom s cholesterolom alebo či vám nehrozí práve diabetes II. typu. Váš praktický lekár vás tiež môže poslať k špecialistovi, ak budete potrebovať ďalšiu, odbornejšiu starostlivosť.

Práve na základe výsledkov preventivnej prehliadky sa môžete rozhodnúť, čo ďalej. Získate veľmi dôležité informácie a je na vás, ako s nimi naložíte. Pri diabete II. typu neplatí jednoduchá rovnica, že ak je jeden z rodičov chorý, vy musíte ochorieť tiež. Ale je to riziko, ktoré rastie, ak sú diabetici obaja rodičia. Záleží aj na ďalších faktoroch, ako je hladina glykémie nalačno, teda hladina cukru v krvi, a práve tento údaj sa dozviete u svojho praktického lekára.

U žien, ktoré už majú deti, záleží aj na tom, či sa u nich počas tehotenstva neobjavila tehotenská cukrovka. Ak áno, opäť to znamená zvýšené riziko do budúcnosti. Zásadný je však váš životný štýl. Ak sa nehýbete a nejete práve zdravo, riziko opäť rastie.

Len na okraj: diabetes II. typu nie je niečo, čo by sa týkalo iba dôchodcov. „Všeobecne platí, že u osôb starších ako 40 rokov máme väčšinou vyšší výskyt pacientov s diabetom, ale stretávame sa aj s oveľa mladšími pacientmi, čo je úplne nový fenomén, ktorý sme predtým nepoznali. Dokonca máme aj deti s diagnózou, o ktorej si mnoho ľudí nesprávne myslí, že sa týka len seniorov,“ dodáva diabetológ.

Prediabetes ako varovanie

Môže sa stať, že vám váš lekár povie, že máte vyššiu hladinu glykémie, teda krvného cukru. To samo o sebe nijako nebolí a ani nemáte šancu to bez lekárskeho vyšetrenia spoznať. Lenže zvýšená glykémia je svojím spôsobom varovanie do budúcnosti, pretože u vás rastie riziko komplikácií spojených s diabetom II. typu. „Kardiovaskulárne riziko, teda to, či sa u človeka objavia napríklad infarkt alebo mŕtvica, stúpa už od úplne nepatrne zvýšených hodnôt glukózy v krvi. Aj pacient s tzv. prediabetom, teda človek, ktorý síce ešte nespĺňa diagnostické kritériá pre cukrovku, ale už má zvýšené hodnoty cukru v krvi, je viac ohrozený kardiovaskulárnymi problémami než človek, ktorý má normálnu hodnotu glukózy v krvi. Popri tom rastie aj riziko postihnutia malých ciev, teda pravdepodobnosť, že sa u tohto človeka objaví postihnutie obličiek alebo očných nervov. To všetko dohromady znamená horšiu kvalitu života,“ popisuje docent Prázný.

Podľa zahraničných odhadov je v každej populácii zhruba rovnako prediabetikov ako diabetikov.

To znamená, že medzi nami žije zhruba sto tisíc ľudí, ktorí už sú vo vyššom riziku rozvoja diabetu II. typu a súčasne majú zvýšené riziko postihnutia veľkých i malých ciev. „Čím vyššia hodnota glykémie, tým je pochopiteľne riziko vyššie a rastie aj pravdepodobnosť rozvoja komplikácií diabetu. Našou úlohou ako lekárov potom je ovplyvniť stav pacienta, aby u neho komplikácie ideálne vôbec nenastali alebo nastali výrazne neskôr,“ zhŕňa lekár s tým, že práve pochopenie toho, prečo je dôležité riešiť už prediabetes, je podstatou preventívneho prístupu.

Jednoduchšie a pre zdravotnícky systém lacnejšie je zasiahnuť ešte predtým, než vám kvôli diabetu pôjde o život. „Keď dnes u vás potvrdíme cukrovku, tak môžete ďalších desať rokov žiť, bez toho aby ste mali akékoľvek ďalšie ťažkosti. Ak sa u vás v dôsledku ,zlej cukrovky’ objaví dehydratácia, rozmazané videnie a zhoršenie funkcie obličiek, zrejme skončíte v nemocnici. Tieto akútne a pomerne časté komplikácie diabetu dokážeme zvládnuť. Dostanete lieky, prípadne inzulín a budete nejakú dobu žiť. Môže sa ale stať, že sa nepodarí diabetes správne kompenzovať, teda dostať pod kontrolu, a potom rastie riziko rozvoja závažných komplikácií, ktoré sa ale prejavia až o  niekoľko rokov,“ uzatvára lekár.

Nie sú to pekné vyhliadky, ale nechceme strašiť a preto opakujeme: Rozhodnutie, čo ďalej, je teda na vás. Máte teda už dátum svojej budúcej preventívnej prehliadky?