Chcete mať menej dýchacích infekcií? Nekašlite na otužovanie
14.02.2025
14.02.2025
Ako otužovanie pôsobí na imunitu? Ak máte časté dýchacie infekcie, môže vás ochrániť počas sezóny nachladnutí a viróz? Môže skrátiť trvanie ochorenia alebo ho zmierniť?
Ak ste sa rozhodli zlepšiť svoju imunitu pomocou otužovania, mali by ste zrejme vedieť, že na úplnom začiatku otužovania (ide doslova o prvé dni, možno jeden až dva týždne) sa imunitná odolnosť tela prechodne dokonca zhorší. Telo na náhle ochladzovanie totiž zareaguje aj zvýšenou produkciou niektorých hormónov, medzi nimi aj „stresového hormónu“ kortizolu.
„ Zvýšená hladina kortizolu spôsobuje zhoršenie imunitných funkcií. Dochádza k útlmu novotvorby bielych krviniek, ktoré sú základom získanej imunity a naopak – aktivizujú sa tzv. „bunky prirodzených zabíjačov” (natural killer cells). Ak otužilecký nováčik začne pristupovať k otužovaniu s príliš veľkou vervou a jeho organizmus a sa nedokáže prispôsobiť chladovej záťaži, môže dôjsť k zdravotným problémom. Práve na začiatku otužovania si treba spomenúť na múdre slovenské príslovie: „Pomaly ďalej zájdeš“. Ak úspešne prekonáme počiatočné štádium otužovania, ďalšie opakované chladové zaťaženia imunitu znormalizujú a začne postupne dochádzať už k jej zlepšovaniu,“ klinická hovorí alergologička a imunologička MUDr. Katarína Bergendiová PhD. z kliniky ImunoVital v Bratislave.
Otužovanie zlepšuje funkcie imunitného systému, pričom počas otužovania sa v krvi zvyšuje hladina cytokínov a bielych krviniek. Ak je tento proces pravidelný, urýchľuje imunitnú reakciu. Randomizovaná štúdia v roku 2016 potvrdila nižší výskyt respiračných ochorení u otužilcov, ale nemali by sme sa domnievať, že ak sa naplno pustíme do otužovania, tak nikdy neochorieme.
„To je chybná predstava. Pravidelným otužovaním si zvyšujeme prah citlivosti na bakteriálne a vírusové choroboplodné zárodky a organizmus si dokáže sám oveľa lepšie s nákazou poradiť. Ak už u vás ale akékoľvek ochorenie prepukne, otužovanie nezmení jeho trvanie. Touto aktivitou dokážete ovplyvniť vedľajšie faktory, ale v žiadnom prípade príčinu konkrétneho ochorenia,“ vysvetľuje MUDr. Bergendiová.
Na zdravú imunitu, ktorá zvyšuje odolnosť proti vírusovým aj bakteriálnym ochoreniam, ale aj proti stresu, funguje známych 5”S” – „Dobrý spánok, zdravá strava, dostatok športu na čerstvom vzduchu, smiech a samozrejme pridáme aj studenú vodu – teda otužovanie. Ak chceme chrániť naše deti, seba a svoje rodiny, je dobré to dodržiavať,“ hovorí lekárka.
Imunitu v zimnom období si podľa nej zhoršujeme práve vyhýbaním sa chladu, pobytom v prekúrených miestnostiach, či teplým oblečením. „O stálu teplotu tela sa staráme viac, ako naše termoregulačné procesy, ktoré sme dostali do vienka tisíce rokov trvajúcou evolúciou. Otužovaním robíme svoju imunitu silnejšiu, vyhľadávaním tepla, obliekaním sa do viacerých vrstiev ju naopak znižujeme,“ hovorí lekárka. “Každopádne pôsobenie chladu je prevenciou proti nachladnutiu, chrípke, angíne, respiračným infekciám, lieči vysoký krvný tlak, zlepšuje krvný obeh, znižuje zápaly v tele, podporuje lymfatický a imunitný systém.“
Napriek mnohým benefitom upozorňuje, že otužovanie nie je vhodné pre každého. Náhle vystavenie chladu nie je vhodné pre tých, ktorí majú ischemickú chorobu srdca. Prudké ochladenie môže vyvolať stiahnutie ciev, čo v najhoršom prípade vedie až k srdcovému infarktu. U ľudí s kožnými problémami sa tiež neodporúča silné prekrvovanie kože. Studená voda dokáže telo schladiť dvadsaťkrát rýchlejšie ako studený vzduch, a preto nie je dobré si s ňou zahrávať. Ak máte zdravotné problémy, konzultujte svoje rozhodnutie v prvom rade s lekárom.
Známy český inštruktor otužovania, freediver a svetový rekordér v plávaní na jeden nádych pod ľadom David Vencl o otužovaní hovorí: “Otužovanie prináša veľké množstvo výhod pre vaše zdravie. To, že posilňuje kardiovaskulárny systém a imunitu, už vedia asi všetci. Posilníte si však aj nervový a hormonálny systém a vďaka tomu budete vyrovnanejší aj v iných stresových situáciách. Zdvihne sa vám sebavedomie a rozšíri sa vaša komfortná zóna. Urýchli sa regenerácia a rekonvalescencia vášho tela. A to najdôležitejšie – budete mať zo seba radosť.“
David Vencl sa stal držiteľom svetového rekordu v plávaní na jeden nádych pod ľadom v roku 2021. Jeden rekord sa mu už teda podarilo prelomiť. Onedlho sa bude pokúšať lámať ďalší rekord s podporou poisťovne UNIQA. Staňte sa súčasťou rekordu aj vy a príďte už 1. marca na jazero Most. Tu sa môžete spoločne s ďalšími vyznávačmi otužovania spoločne pokúsiť prekonať svetový rekord a získať titul GUINNESS WORLD RECORDS™ v najväčšom počte otužilcov v studenej vode naraz.
A prečo sa UNIQA rozhodla podporiť práve pokus o rekord známeho otužilca Davida Vencla, na ktorý chce pozvať čo najviac ľudí?
„V UNIQA chceme ľudí inšpirovať k aktívnemu a zdravému životnému štýlu, preto sme sa rozhodli priniesť naozaj výnimočnú výzvu, ktorá spája rodiny, priateľov a komunitu a dáva im priestor stráviť spoločný čas. Ponorenie sa do ľadovej vody je symbolom odvahy, odhodlania a schopnosti prekonávať svoje limity – hodnôt, ktoré sú blízke aj nám v UNIQA. Veríme, že zvládanie takýchto výziev posilňuje nielen naše telo, ale aj ducha, a navyše vytvára spoločné zážitky, na ktoré môžu ľudia ešte dlho spomínať, “ hovorí Jakub Drobec, riaditeľ UNIQA pre značku, marketing a komunikáciu.
On sám sa chce pripojiť k otužilcom tiež. „Pre mňa osobne to bude prvý ponor do studenej vody. Ale v UNIQA vieme, že aj ťažké veci a rozhodnutia sa robia ľahšie, keď ich robíme spoločne. Preto sa teším na atmosféru na mieste. Myslím, že práve atmosféra na brehu jazera a podpora ľudí naokolo mi pomôže prekonať prvotný odpor.“