Slovensky > O nás > Aktuality > Ako si vybrať cestovné poistenie na rodinnú dovolenku

Ako si vybrať cestovné poistenie na rodinnú dovolenku

Zabezpečte si pohodovú dovolenku bez starostí.

Praktické tipy, na čo sa poistiť. Rady, ako optimalizovať náklady.

Rodinné cestovné poistenie je lacnejšie

Pri plánovaní dovolenky sa väčšina z nás obáva nákladov. Samozrejme, nechceme zľaviť zo zážitkov. Ak však hľadáme úspory, môžeme ich nájsť výberom správneho cestovného poistenia.

Dôležité tipy:

Ak cestujete ako dvaja dospelí s jedným, dvoma alebo viacerými deťmi, vyberte si rodinnú formu poistenia. Je podstatne výhodnejšie.

Ak počas roka cestujete častejšie, porovnajte si cenu krátkodobého a ročného poistenia.

Nezabudnite, že primerané cestovné poistenie zvyčajne stojí len približne 5 % nákladov na bežnú dovolenku v zahraničí, čo sú peniaze, ktoré sa oplatí investovať do pokoja a bezpečnosti, najmä ak cestujete s deťmi.

Čo zahŕňa cestovné poistenie

Odporúčame uzatvoriť komplexné cestovné poistenie. Zahŕňa krytie liečebných nákladov (ambulantné ošetrenie, lieky, hospitalizácia, lekárske zákroky a vyšetrenia, preprava a prípadná repatriácia), trvalých následkov úrazu a smrti v dôsledku úrazu, odškodnenie za pobyt v nemocnici, poistenie zodpovednosti za škodu na majetku a zdraví a poistenie batožiny.

Niekedy sa ľudia pri cestovaní do krajín EÚ spoliehajú na Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP). Hoci majú všade nárok na rovnakú zdravotnú starostlivosť ako miestne obyvateľstvo, musia platiť aj rovnaké miestne spoluúčasti. A tie sú vo väčšine krajín oveľa vyššie ako u nás. Okrem toho sa môžu dostať aj do súkromných zariadení, kde sa za všetko platí. EPZP sa tiež nevzťahuje na repatriáciu na Slovensko, ktorá môže byť veľmi drahá. Naopak, cestovné poistenie sa dojednáva bez spoluúčasti. Okrem toho zahŕňa 24-hodinovú asistenčnú službu, na ktorú sa možno obrátiť v prípade núdze a ktorá dokáže zabezpečiť optimálnu pomoc.

Poistenie na rodinnú dovolenku

Rodinná tarifa je zvýhodnená: napríklad v UNIQA o 20 %. Rodina s 2 deťmi do 18 rokov  zaplatí za 10-dňový pobyt pri mori v Turecku za základné cestovné poistenie necelých 39 €. Ak si uzatvorí jeden zo stredných balíkov, ktorý okrem liečebných nákladov s limitom 250 000 € zahŕňa aj poistenie úrazu, batožiny a zodpovednosti za škodu zaplatí 57,60 € a za balík s rovnakým rozsahom poistenia a navyše aj s poistením storna a prerušenia cesty s limitom 2000 € pre každú poistenú osobu zaplatia len 80 €.

Okrem toho sa poistenie vzťahuje aj na bežné fakultatívne aktivity v plážových destináciách, ako je jazda na banáne alebo jazda na vodnom skútri, ako aj na dobrodružný rafting so sprievodcom alebo rekreačnú via ferratu nižšej náročnosti a vysokohorskú turistiku až do nadmorskej výšky 5 000 m.

Krátkodobé a celoročné cestovné poistenie

Ak cestujete s deťmi do zahraničia častejšie, máte možnosť uzavrieť si ročné cestovné poistenie, ktoré je o niečo výhodnejšie. Navyše si nemusíte robiť starosti s jeho opakovaným vybavovaním a platením.

Cestovné poistenie (CP) UNIQA zohľadňuje aj skutočnosť, že väčšina Slovákov v zime lyžuje, takže zimné športy sú už automaticky zahrnuté v poistnej ochrane.

Každá z vašich individuálnych ciest v ročnom cestovnom poistení môže trvať až 90 dní pre európske krajiny (medzi územný rozsah Európa zahŕňame aj obľúbené dovolenkové destinácie ako napr. Turecko, Egypt a Tunisko) alebo až 45 dní pre ostatné krajiny sveta.

Nemusíte ho uzatvárať opakovane. Pri ročnom CP vám pošle poisťovňa pred výročím automaticky predpis s prolongáciou (predĺžením) poistenia a pokiaľ poistné nezaplatíte, zmluva zanikne.

Rodinný plán platí pre vaše deti do 18 rokov. Potom už musia mať svoje individuálne poistenie.

Jednotliví členovia rodiny môžu cestovať spolu ale aj každý samostatne

Cena ročného cestovného poistenia je rovnaká pre európske aj mimoeurópske krajiny

Rodina s jedným až štyrmi deťmi do 18 rokov zaplatí za základný balík ročného cestovného poistenia necelých 53 €. Z jednoduchého výpočtu vyplýva, že celoročná forma rodinného poistenia sa oplatí, ak napr. rodina s dvoma deťmi strávi na cestách v zahraničí viac ako 14  dní v roku.

Počítajte s nami: aspoň 1 týždeň pri mori v lete, 5 dní v Alpách v zime, plus výlet na vianočné trhy, výlet do zahraničia alebo predĺžený eurovíkend - to je spolu 15 dní.

Poistenie storna dovolenky

Pri deťoch nikdy neviete, či budú v čase odchodu na dovolenku zdravé. A existuje množstvo ďalších udalostí, ktoré môžu dovolenku prekaziť - komukoľvek v rodine. Práve tu sa hodí poistenie storna.

Poistenie stornovacích poplatkov je zahrnuté vo vyšších balíkoch krátkodobého aj ročného cestovného poistenia a je možné ho uzatvoriť v individuálnej verzii (turista si kupuje cestovné služby sám) aj v skupinovej verzii (zájazd prostredníctvom cestovnej kancelárie). Pokiaľ vám stanovený limit storno poplatkov zahrnutý v balíkoch nepostačuje, je možné si ho jednoducho navýšiť na niektorej z našich pobočiek UNIQA.

Najčastejšími prekážkami cestovania sú akútny úraz alebo choroba, vážne zdravotné komplikácie v tehotenstve do 26. týždňa, potvrdené lekárom, živelná katastrofická udalosť (bezprostredne pred odchodom, ak dôjde k poškodeniu majetku klienta), alebo iné závažné situácie, ako napr. predvolanie na súd, úmrtie blízkej osoby, neúspech pri záverečných skúškach, žiadosť o rozvod, ukončenie pracovného pomeru, atď.

Storno je súčasťou balíkov cestovného poistenia s vyšším poistným krytím.

Vzťahuje sa  na všetky osoby uvedené v cestovnom poistení na poistnej zmluve.

Môže byť dojednané aj po zakúpení zájazdu.

Môže nahradiť 85 % alebo až 100 % storno poplatkov zaplatených za zdokumentované cestovné služby.

Cestovnými službami sa rozumie zájazd ako celok alebo jednotlivé služby, ako sú doprava (letenky, lístky na vlak, autobus, loď), zaplatené ubytovanie, stravovanie, prípadne poplatky za jazykové kurzy.