Ako postupovať pri kúpe ojazdeného auta
06.04.2023
06.04.2023
Kúpa nového auta je pre väčšinu z nás veľkou investíciou, preto o nej dôkladne premýšľame. Okrem toho, že sú ceny nových áut pomerne vysoké, dnes sa na ne čaká aj pár mesiacov. Nákup ojazdeného auta tak môže byť alternatívou, pri ktorej môžeme ušetriť peniaze aj čas. Obozretnosť je však v tomto prípade namieste. Poradíme vám, na čo si dať pozor.
Aj keď ojazdené auto dnes pomaly stojí takmer toľko ako nové, pri dnešných čakacích lehotách môže byť nákup z druhej ruky vhodnou alternatívou. Pri výbere ojazdeného auta si treba dať veľký pozor, pretože auto môže mať veľa skrytých chýb. Dôležité je dodržať správny postup a vyberať ideálne pod dohľadom odborníka.
Aké auto chcete? Budete s ním jazdiť len po meste, alebo často vyrážate aj mimo mesta či do horských oblastí? Je pre vás prioritou čo najnižšia spotreba, alebo kladiete dôraz na výkon? Orientujte sa hlavne podľa svojich potrieb a nedajte len na to, ako auto vyzerá. Do užšieho výberu sa pusťte až vtedy, keď sa rozhodnete pre typ vozidla. Dnes je trendom hľadať hlavne na internete, aspoň zopár autobazárov sa však oplatí obehnúť aj osobne.
Históriu auta si môžete overiť podľa VIN kódu, čo je akési rodné číslo vozidla. Od roku 1983 jeho podobu upravuje norma. VIN kód má 17 znakov (písmen a číslic) a môže byť vyrazený na karosérii v motorovom priestore, na podlahe na mieste spolujazdca, na pravej strane v batožinovom priestore alebo pod čelným sklom.
Vozidlo si môžete prelustrovať jednoduchým spôsobom aj online. V tomto prípade ide síce o platenú službu, ale pri investícii do ojazdeného auta je pár eur zanedbateľných. Môžete však zistiť všetky dôležité informácie, ako sú stav tachometra, rok výroby alebo servisná história. Pri vizuálnej kontrole auta potom môžete údaje porovnať s technickým preukazom a skutočným stavom. Ak niečo nesedí, berte radšej nohy na plecia, vyhnete sa tak problémom v budúcnosti.
Ak autám nerozumiete, požiadajte odborníka, aby auto prezrel a včas zistil, či nemá stočený tachometer alebo nemalo nehodu. Každý predajca by mal súhlasiť s prehliadkou v autoservise, kde skontrolujú všetky elektrické komponenty, stav kvapalín, brzdných kotúčov či výfuk.
Kým auto záväzne kúpite, mali by ste sa v ňom previezť. Motor by mal naskočiť na prvýkrát. Všímajte si, či motor nevydáva čudné zvuky a či dobre fungujú brzdy. Aj skúšobnú jazdu je najlepšie absolvovať s odborníkom.
Občiansky zákonník umožňuje uzatvárať zmluvu v písomnej aj ústnej forme. Pre kupujúceho je však oveľa výhodnejšie mať v ruke písomnú zmluvu, a to práve z dôvodu prípadného dokazovania pri poistnej udalosti. Aj v prípade, že uvažujete o kúpe auta od súkromnej osoby, a to aj blízkej – príbuzných či známych, uzavrite zmluvu v písomnej forme. V prípade sporu budete v lepšej pozícii.
Základom zmluvy sú identifikačné údaje o predávajúcom a kupujúcom.
Uveďte všetky údaje o vozidle:
Kupujúci musí byť oboznámený so všetkými chybami, ideálne písomne. Jednoznačne by mala byť stanovená aj kúpna cena auta, spôsob a termín preregistrácie a dátum uzavretia zmluvy.
Ak kupujete auto v autobazáre, dajte si pozor na podvodné praktiky, ktorými sú bazáre povestné. Niektorí predajcovia používajú vzorové zmluvy, ktoré sú pre nich ako predávajúcich výhodnejšie. Všetky údaje uvedené v zmluve dôkladne skontrolujte. Ak s čímkoľvek nesúhlasíte, zmluvu nepodpisujte alebo o sporných častiach vyjednávajte.
Vzor zmluvy môžete nájsť na internete alebo môžete využiť aj služby právnika, ktorý vám zmluvu pripraví.
Podpisom zmluvy a prevzatím vozidla proces nekončí. Čaká vás ešte evidenčná kontrola, ktorú môžete absolvovať na každej stanici technickej kontroly. Technici skontrolujú, či skutočný stav ojazdeného auta súhlasí s údajmi v technickom preukaze. Musíte si vybaviť aj povinné poistenie zodpovednosti, ktoré musí mať každé vozidlo.
Tip pre vás: Uzatvorte si povinné zmluvné poistenie v poisťovni UNIQA online. Stačí zadať registračnú značku vozidla a telefónne číslo a operátor sa vám ozve s ponukou najvýhodnejšej ceny. Online môžete sledovať aj priebeh vybavovania prípadnej poistnej udalosti. Zvážte aj uzavretie havarijného poistenia – KASKO, najmä pri mierne ojazdených autách do 5 rokov.
Na dopravnom inšpektoráte budete musieť urobiť ešte prepis vozidla. Pri prepise nemusia byť obidve strany – pôvodný (predávajúci) aj nový (kupujúci) majiteľ. Ak však nie je kupujúci prítomný, predávajúci musí mať jeho úradne overenú plnú moc, aby mohol urobiť zmenu držby vozidla. Treba doložiť aj doklad totožnosti, osvedčenie o evidencii II alebo technický preukaz, ak je prítomný kupujúci, tak aj čipovú kartu osvedčenia o evidencii I. Ak nie je kupujúci prítomný, treba predložiť aj kúpnu zmluvu s jeho úradne overeným podpisom a zelenú kartu (doklad o PZP). Podrobné informácie nájdete na stránkach Ministerstva vnútra.
Ako postupovať pri predaji auta krok za krokom sa dozviete tu.
Foto: Pexels.com