O nás > Aktuality > Ako dlho trvá, kým vás studená voda pri otužovaní už nešokuje? Potrebujete 2-3 roky

Ako dlho trvá, kým vás studená voda pri otužovaní už nešokuje? Potrebujete 2-3 roky

14.02.2025

Viete, prečo sa ľudia po otužovaní trasú? A prečo nášmu telu pomáha práve to, že sa snaží pred vplyvom chladu ochrániť? Náš organizmus je dômyselná chemická továreň a ak sa otužujeme pravidelne, dokáže sa prispôsobiť a začne byť voči chladu odolnejšie. Spolu s odolnosťou sa zvyšuje aj naša imunita, zlepšuje sa zdravie a dokonca klesá biologický vek!

Rozmýšľali ste niekedy pri pohľade na otužilcov, čo urobí s naším organizmom, ak sa náhle vystaví ľadovej vode, snehu, či studenému vzduchu? Samozrejme, náhla zmena teploty povrchu tela naštartuje v tele množstvo chemických i fyzikálnych dejov.

Telo sa samozrejme snaží zvýšiť svoju teplotu. V chemických procesoch na výrobu tepla náš organizmus používa ako palivo potraviny, ktoré sme predtým skonzumovali. Pridávajú sa fyzikálne procesy, ktoré slúžia na zohriatie tela - dobre známa triaška, ktorá  je sprevádzaná drkotaním zubov. 

 

Keď sa trasieme, sú to vlastne mimovoľné svalové skrátenia kostrového svalstva Pri triaške svaly produkujú teplo. Robí to konkrétne glykogén. Je to komplexný cukor a zásobný zdroj energie, ktorý tvorí cca 1 % svalovej hmoty. Telo sa vtedy môže zvýšiť až 6-krát v porovnaní s tým, keď sú svaly v pokoji.

Vyrobiť teplo a zabrániť jeho úniku

Okrem zvyšovania tvorby tepla sa telo snaží ochrániť sa pred ďalšími únikmi tepla. Robí to pomocou zúženia ciev v koži. Na povrchu tela, ktoré sa pri otužovaní ochladzuje, sa tak znižuje prietok krvi. Koža sa tak ochladzuje rýchlejšie, no vnútorné orgány naopak výrazne menej. Tieto procesy sa dejú s tele každého človeka vystaveného náhlemu chladu. Rovnako v tele otužilca i netrénovaného človeka bez toho, aby sa o to vedome pričinili. Telo sa o udržanie vnútorného tepla postará samo.

Biologický termostat človeka, ktorý chráni vnútorné orgány pred kritickým znížením teploty a ich následným poškodením, prípadne i smrťou, má však svoje limity. Pracuje iba v hraniciach svojich možností, keď ešte dokáže obnoviť primeranú telesnú teplotu. A práve rozsahom týchto hraníc sa odlišuje organizmus otužilca od netrénovaného človeka.

Otužovanie aj preto podľa lekárov nie je vhodné pre každého. Vyvarovať by sa ho mali napríklad ľudia s ochoreniami a srdca a ciev a tiež ľudia s vážnymi kožnými problémami, ktorým sa neodporúča silné prekrvenie kože.

Otužilci vyhrávajú

Je zistené, že telo otužilca je schopné pomocou chemických procesov vytvárať viac tepla, ako telo neotužovaného človeka. „Zúženie ciev, ktoré znižuje úniky tepla cez kožu,  má tiež svoje obmedzené trvanie. U otužilca však tento ochranný systém zlyháva neskôr. Všeobecný bezpečnostný limit pre otužilcov na pobyt v studenej vode pod 8 °C je 30 minút, pre pobyt v ľadovej vode pod 4 °C je to 22 minút. Samozrejme odolnosť voči chladu u otužilcov je individuálna,“ hovorí klinická alergologička a imunologička MUDr. Katarína Bergendiová PhD. z kliniky ImunoVital Centrum. 

Otužovanie teda spôsobuje zmeny činností jednotlivých telových systémov: Telo začne byť menej vnímavé k rýchlym zmenám teploty. Pre človeka, ktorý sa otužuje, sa teplotný šok stáva stále viac a viac znesiteľný. „Stály efekt odolnosti voči šoku nastáva až po 2 – 3 rokoch pravidelného otužovania. Pre dobre psychicky nastavených skúsených otužilcov môže byť vchádzanie do ľadovej vody dokonca príjemným aktom, na ktorý sa vopred tešia,“ tvrdí lekárka. „Každopádne pôsobenie chladu je prevenciou proti nachladnutiu, chrípke, angíne, respiračným infekciám, lieči vysoký krvný tlak, zlepšuje krvný obeh, znižuje zápaly v tele, podporuje lymfatický a imunitný systém.“  Vedecké štúdie, ktoré skúmali účinok pôsobenia ľadovej vody na človeka, odhadujú dokonca zníženie biologického veku organizmu pri dlhoročnom a pravidelnom plávaní v ľadovej vode od 5 do 15 rokov!

Staňte sa súčasťou svetového rekordu!

Známy český inštruktor otužovania, freediver a svetový rekordér v plávaní na jeden nádych pod ľadom David Vencl o otužovaní hovorí: Otužovanie prináša veľké množstvo výhod pre zdravie. To, že posilňuje kardiovaskulárny systém a imunitu, už vedia asi všetci. Posilníte si však aj nervový a hormonálny systém a vďaka tomu budete vyrovnanejší aj v iných stresových situáciách. Zdvihne sa vám sebavedomie a rozšíri sa vaša komfortná zóna. Urýchli sa regenerácia a rekonvalescencia vášho tela. A to najdôležitejšie – budete mať zo seba radosť.“

David Vencl sa stal držiteľom svetového rekordu v plávaní na jeden nádych pod ľadom v roku 2021. Jeden rekord sa mu už  teda podarilo prelomiť. Onedlho sa bude pokúšať lámať ďalší rekord s podporou poisťovne UNIQA. Staňte sa súčasťou rekordu aj vy a príďte už 1. marca na jazero Most. Tu sa môžete spoločne s ďalšími vyznávačmi otužovania spoločne pokúsiť prekonať svetový rekord a získať titul GUINNESS WORLD RECORDS™ v najväčšom počte otužilcov v studenej vode naraz. 

A prečo sa UNIQA rozhodla podporiť práve pokus o rekord známeho otužilca Davida Vencla, na ktorý chce pozvať čo najviac ľudí?

„V UNIQA chceme ľudí  inšpirovať k aktívnemu a zdravému životnému štýlu, preto sme sa rozhodli priniesť naozaj výnimočnú výzvu, ktorá spája rodiny, priateľov a komunitu a dáva im priestor stráviť spoločný čas. Ponorenie sa do ľadovej vody je symbolom odvahy, odhodlania a schopnosti prekonávať svoje limity – hodnôt, ktoré sú blízke aj nám v UNIQA. Veríme, že zvládanie takýchto výziev posilňuje nielen naše telo, ale aj ducha, a navyše vytvára spoločné zážitky, na ktoré môžu ľudia ešte dlho spomínať, “ hovorí Jakub Drobec, riaditeľ UNIQA pre značku, marketing a komunikáciu. On sám si trúfa  pripojiť sa k otužilcom tiež. Pre mňa osobne to bude prvý ponor do studenej vody. Ale v UNIQA vieme, že aj ťažké veci a rozhodnutia sa robia ľahšie, keď ich robíme spoločne. Preto sa teším na atmosféru na mieste. Myslím, že práve atmosféra na brehu jazera a podpora ľudí naokolo mi pomôže prekonať prvotný odpor.“